Mikulášský debatní turnaj na Filozofické fakultě

3. prosince proběhlo na naší akademické půdě již jubilejní 10. debatní klání. Ve čtyřkolovém turnaji se utkalo 40 debatérů, zvítězit mohli ve dvou kategoriích: nejlepší řečník a nejlepší tým. V první kategorii zvítězil student Michal Pečeňa (FSV UK) z týmu La Famiglia Borgia a nejlepším týmem se stala Ultima Barbarorum, složená ze studentů Marka Lešky (VŠE a FF UK) a Matúše Kuriana (MFF UK).

Finálová debata bývá vždycky náročná,“ podotkl k turnaji člen vítězného týmu Marek Leška. „Jsou tam už jenom čtyři nejlepší týmy, tedy nejkvalitnější debatéři. Ti vám vítězství levně nedarují, rozhodují detaily. Pozice první vlády byla pro tuto tezi náročná a o vítězství jsme pochybovali. Nakonec jsme sice vyhráli, ale bylo to o chlup. Hlasovali za nás čtyři rozhodčí a za druhý tým tři.“ Zmíněná finálová teze zněla: Tato vláda by povolila státu zadržovat potenciálního teroristu bez obvinění a na libovolně dlouhou dobu.

„Jsem moc ráda, že se znovu povedlo turnaj uskutečnit a dostat na univerzitní půdu řečníky, kteří cestují mnohdy z velké dálky. Neobešli bychom se bez podpory pražských univerzit a osobního finančního vkladu soutěžících. Letos na trofeje přispěla VŠE a místnosti poskytla FF UK,“ vyjádřila se k organizační stránce turnaje předsedkyně debatního klubu Tamara Augustinyová (VŠE).

Co se skrývá za „akademickým debatováním“?

Každá debata má na počátku danou tezi, která se nejčastěji týká aktuální společenské nebo morální otázky. Soutěžící (dva vládní a dva opoziční týmy) se ji dozvědí těsně před začátkem sedmiminutové debaty, na přípravu mají pouze čtvrt hodiny. V samotné debatě se předhánějí v briskní argumentaci, perfektní rétorice, a především v rychlé reakci na soupeřící tým – právě schopnosti argumentování, pohotovosti a pozornosti akademické debaty rozvíjejí a pilují. O vítězi pak rozhodne rozhodčí. Do debaty se může zapojit kdokoliv, ať už student politologie, práv, nebo filosofie, ve výsledku ve svém životě všichni tento druh tréninku využijí – budou muset přesvědčovat o svých názorech ostatní nebo budou muset veřejně obhajovat svá rozhodnutí. Není proto překvapivé, že si tato rétorická disciplína našla své místo na nejslavnějších světových univerzitách a kvete zde již po dlouhá desetiletí.

Do těchto debatních klání se můžete zapojit i vy a vyzkoušet si je nejen v češtině, ale i v angličtině. Pokud byste se rádi zúčastnili nebo alespoň podívali, jak tyto debaty probíhají, neváhejte se zastavit na Právnické fakultě v učebně 38, debatní kroužek zde probíhá každou středu. A pokud se Vám po debatě bude kouřit z hlavy, můžete si společně s ostatními debatéry zajít na pravidelný „debriefing“ do nedalekého podniku.

Další informace a nejrůznější novinky o Debatním klubu studentů a přátel Univerzity Karlovy najdete na www.dkuk.cz.

autorky: Silvia Hudáčková, Kristýna Květová

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *