Projekt Praha–Bergen
Využití zkušeností norské studentské TV pro projekt spuštění české studentské TV
Projekt byl rozdělen do dvou částí – jarní a podzimní. Na jaře 2010 uskutečnil pražský tým návštěvu Bergenské studentské televize (Bergen Student-TV), skupina jela ve složení Martin Benda (předseda UK media), Mirek Kašpar (šéfredaktor portálu UKáčko.cz), Nguyen Quang Dung (tajemník UK media), Aneta Veselská (vedoucí televize UKáčko.tv) a Petr Lipenský (technický manažer UKáčko.tv). Za norského partnera se o český tým pozorně staral Bendik Stubstad Henriksen, výkonný manažer BSTV.
Během návštěvy se účastníci seznámili s celkovým chodem organizace, se způsobem redakční práce, technickým vybavením a zázemím i financováním. Kromě BSTV proběhla také setkání s vedením Studentského rádia v Bergenu (Studentradioen i Bergen) a týdeníku Studvest. Diskuse proběhly se členy „Sociálního parlamentu“ (Studensamskipnaden i Bergen), který v Bergenu rozděluje dotace studentským organizacím a se zástupkyní studentů ve Správní radě Bergenské univerzity.
Několikrát jsme navštívili a prohlédli si tamější Akademický dům „Kvarteret“, který slouží jako základna kulturního života místních studentů. BSTV navíc v hlavním sále připravuje pevnou instalaci kamerových postů a příslušnou kabeláž a malou střižnu. Taková infrastruktura byla jednou z inspirací použitelnou i na Univerzitě Karlově, kde funguje oblíbený klub K4, jehož bohatý program si často také zaslouží videozáznam.
Na naší žádost jsme se také účastnili jedné z akademických přednášek z mediálních studií, která se na tamější sociálně-vědní fakultě konala v rámci probíhajících Severských mediálních dnů 2010. Během našeho pobytu v Bergenu jsme také natáčeli vlastní TV reportáž, která je publikována na
www.ukacko.cz.
PRAHA
Ve dnech 2.-4. listopadu 2010 proběhla druhá část projektu, tedy návštěva bergenských partnerů v Praze. V rámci grantu přijela nová výkonná manažerka BSTV Charlotte Vindenæs a nový šéfredaktor Gaute Drangsholt. Společně s nimi přiletělo dalších asi 15 členů BSTV, avšak na vlastní náklady. Celá skupina tu byla navíc soukromě ještě dva dny, zpět do Bergenu letěla 6. listopadu. Ústřední částí programu byla studentská konference konaná 3. listopadu v univerzitním klubu K4. Kromě zástupců BSTV a UK media na ní byli účastni zástupci pražské regionální televize TV6, Audiovizuálního centra ČVUT, Studentské komory RVŠ, Studentské unie UK a studentů arts managementu VŠE. Přislíbená účast zlínské studentské televize TV Neon byla nakonec z důvodu vytížení zrušena, stejně tak účast kolegů z olomoucké studentské TV.
UK media také celé skupině BSTV asistovala při podrobné exkurzi v České televizi a prohlídce univerzitních pamětihodností. Členové BSTV také několikrát navštívili univerzitní klub K4. BSTV během pobytu v Praze natáčela vlastní reportáž v anglickém jazyce, která je publikována na www.bstv.no.
Projekt lze považovat za úspěšný, reciproční návštěvy byly poučením pro obě strany. Pro UK media je BSTV především vzorem v profesionalitě produkovaných videí, a to jak po technické tak především po věcné stránce. Jako přenositelné se také jeví dělení redakce na zpravodajskou, kulturní a případně dramatickou. Vzorové je i technické zázemí norských partnerů, jednak vlastní vybavení, ale také kvalitní studio umístěné v těsném sousedství s dalšími studentskými redakcemi a to celé na jednom patře nového studentského domu nedaleko centra města.
Pro norské partnery bylo zase poučné vidět, jak lze kvalitní studentská (především psaná) média tvořit i v mnohem skromnějších ekonomických podmínkách, např. s podstatným využitím komerční inzerce. Zajímavým konceptem bylo pro ně i propojení vícero studentských médií pod hlavičku jedné právnické osoby jako je mediální skupina UK media. Kromě toho vznikla nová přátelství a také záměr BSTV opakovat cestu do Prahy v příštích letech.
Ke stažení
- Stanovy BSTV (český překlad, formát .pdf)
- Prezentace BSTV (anglicky, formát .pptx)
Reportáže z akce
Další informace
UKáčko.cz - Jak funguje studentská televize v norském Bergenu?
Spolufinancováno z blokového grantu Fondu technické asistence Finančního mechanismu EHP/Norsko