Fakultní senát: půl roku smrádku, ale teplíčka
Za necelé dva měsíce skončí mandát našim zástupcům v Akademickém senátu FSV a my si zvolíme nové. Nechci tvrdit, že současní senátoři a senátorky neodvedli ani trochu dobré práce, myslím si ale, že některé problémy studentstva přehlížejí. Nebál bych se mluvit o selhání, nedostatku zodpovědnosti a fatální neochotě ke komunikaci se studenty.
Tato tvrzení budu argumentovat s vírou, že se někdo ze současného senátu pokusí oponovat a čtenářky a čtenáři Sociálu si tak budou moct udělat plastičtější obrázek.
Za největší politické téma minulého akademického roku považuji zhroucení dotazníkového hodnocení kurzů. Jde totiž o jediný studentský nástroj, který dokáže upozornit na nekvalitní výuku. Na konci minulého zimního semestru hodnocení neproběhlo a jediné veřejné zdůvodnění podal proděkan Jirák, který to připsal na vrub „technickým obtížím“, což s prominutím vůbec nic neznamená a nic tedy nevysvětluje.
Myslím si, že AS měl tehdy reagovat, přimět fakultní administrativu k veřejnému objasnění věci a k vyvození osobní zodpovědnost - to se ale nestalo. Právě na půdě AS se pak měla odehrát debata s vedením fakulty a metodology o budoucnosti hodnocení kurzů, protože pokud fakulta opravdu přejde od papírového dotazníku k internetové podobě (to se stalo v LS všude kromě IMS a ISS), hrozí prudký pokles návratnosti a tím i konec smysluplnosti hodnocení. Právě k tomu totiž internetové hodnocení kurzů vedlo na FF. AS se ale pozvolna hasnoucím projektem hodnocení kurzů nezabýval vůbec, a proto jej s jistým zpožděním musí suplovat samosprávy, které byly založeny za úplně jiným účelem.
Dále jsou tu smolná pravidla pro přidělování stipendií na zahraniční pobyt. Ta znevýhodňují studentky a studenty z chudších rodin: proplácí se polovina utracených peněz, které nepocházejí ze stipendií (tedy včetně sociálních), ale až po návratu ze zahraničí - kdo nemá peníze před odjezdem a nejvíce by tedy ocenil pomoc fakulty, nebude moci v zahraničí nic utratit, a proto taky nic nedostane po návratu. Ti, kteří mají peněz dost, si mohou výskat, protože je fakulta za jejich utrácení může odměnit až padesáti tisíci korunami. O téhle ostudě naší fakulty se v Sociálu píše už po čtvrté za půl roku a víte co? Zatím žádný z našich reprezentantů v AS nepodal uspokojivé vysvětlení. Tady už nejde jen o selhání politické, ale i lidské, protože naši senátoři a senátorky tím vlastně vyjadřují hrubý nezájem o starosti těch z nás, pro které je studium nejnáročnější, protože si vedle něj musí vydělávat na existenci.
Možná by nebylo od věci ptát se, zda nejde o nedorozumění, zda lidé z AS vůbec vědí o výše zmíněném. Sedí tam přeci i naši učitelé jako třeba Václav Moravec, Petr Just, a další. O hodnocení kurzů podle mě vědí všichni, kritika účelových stipendií možná některým unikla, jiní o tom ale vědět musí. Například doktoru Justovi některé problémy na fakultním fóru připadaly hodné komentáře (počítače v Hollaru), stipendiím se však vyhnul.
Nejde však pouze o něj: v oficiálním zápisu ze schůze AS z 15. 5. 2007 najdeme, že se AS „seznámil s články v časopisu Sociál a konstatuje, že nebyl osloven prostřednictvím oficiálního zástupce.“ Je tedy zřejmě potřeba oficiálního zástupce k tomu, aby se v členech AS probudilo svědomí a smysl pro polickou kulturu a začali veřejně komunikovat s voliči a zodpovídat se. Věřím, že za jejich jednáním není zlý úmysl - dokud se ovšem budou zdráhat k této věci veřejně vyjádřit, bude to tak vypadat.
Nic ovšem není ztraceno. Jestliže ne tento, tak jistě ten příští senát se zasadí za zájmy studentů. Teď jde pouze o to, jestli někdo z našich senátorů a senátorek posbírá dostatek odvahy k tomu, aby se k výše zmíněným problémům vyjádřil. Jestliže v příštím čísle Sociálu nenajdete žádnou reakci, zvítězila filozofie „smrádku, ale teplíčka“. Pak bude na nás, abychom ve volbách vyvětrali.
Je dobre, ze se nekdo ozyva:-) po xte. Sam mam zkusenosti se stipendiem - jeho vydanim PO navraceni CR, a predevsim s reakcemi OZS “vy nejste erasmus a navic bcc cyklus. na to nemame tabulky.”
nicmene by mne zajimalo kolikrat se nekdo kdo kritizuje obtezoval navstivit jednani Asenatu.
hm?
pravo kritizovat ma jen ten kdo chodi pravidelne na jednani? copak je to za posahanou logiku? na jednani parlamentu jsem take nikdy nebyl a troufam si rici, ze spatny zakon poznam i bez toho.
Nebo, lepe receno. Neni to zadna kvalifikace, ke kritice.
Konecne dobra a trefna kritika, Diky
kdo kde pouzil slovo pravidelne? a kritizovani od piva v to je narod cesky mistrem…