Letošní Pavlač: Dechovka, anarchie i turecké sušenky

Pavlač

Předpověď hlásila maxima 11 °C a trávit odpoledne na školním dvoře by za normálních okolností nevypadalo jako dobrý nápad. Ale tohle úterý na Hollaru patřilo tradičnímu multižánrovému festivalu Pavlač, takže zůstat doma na kamnech nepřipadlo v úvahu. Tentokrát organizátoři zajistili takřka nepřetržitý program na dvou různých pódiích. Koncerty se totiž odehrávaly v atriovém prostoru, který dal festivalu název, zatímco v jedné z učeben se vystřídala celkem čtyři různá divadelní tělesa. Chodby budovy ozdobily nejlepší plody letošního fotografického workshopu. Překvapením byl výstup kandidáta na krále Majálesu Klementina II., který se za pár dní chystá nahradit svého fakultního kolegu Kampusáka (více na UKáčko.cz).

Poslechněte si AUDIOREPORTÁŽ! (.wav, 14 MB)

Kdo si nenechal ujít začátek festivalu, toho uvítala studentská dechovka Švitořilka, která spolu s vůní čerstvě osmažených klobás vytvářela atmosféru raně májového mítinku a dozajista tak povzbudila pracovní úsilí organizátorů, kteří ještě dolaďovali technické zabezpečení hlavního pódia. Ostrá změna v hudebním stylu přišla s alter-folk-punk skupinou Çilek Aromali Kremali Bisküvi. Pokud vám je tento název něčím povědomý, vězte, že turecké sušenky této značky jste pravděpodobně dostávali ve školní jídelně. Stejně zábavný styl představili Hitfakers, funková skupina s albánskými konexemi. „Je to tady v pohodě, bohužel se to ale rozjíždělo docela pomalu,“ postěžoval si třeťák z IMS Filip na začátek přehlídky. Çilek následovalo několik kapel drsnějšího ražení, například folk-rocková formace Hromosvod, která na Pavlači vystupuje skoro každý rok, nebo poněkud pozérští rockeři Clyde.

Komu zrovna nesedla muzika, chtěl si posedět v teple, nebo byl prostě jen upřímně naladěn na divadelní zážitek, uchýlil se do učebny 112 v druhém patře. Většina představení byla až překvapivě kvalitní, například Komunikační etudy Klubu uměleckých katastrof by mohly s přehledem nahradit velkou část Úvodu do komunikace, i když žádný z členů souboru nechodí ještě ani na střední školu. Výstřelem zahájil svůj výstup soubor Antonín D.S. , jehož Malá intelektuální veselice vtipně analyzovala mezilidské vztahy i kulturní historii tohoto století. Především při parodii punkové hymny Anarchy in the UK se mnozí diváci doslova váleli smíchy. Nezapadla ani Výhodná kráva s představením 50-70-90. Co si pod tím názvem představit? „Ta hra byla o 50., 70. a 90. letech. 90. léta představovaly holčičky čtoucí Bravo, 70. Zagorky a 50. léta takové ty budovatelky. Bylo to dost dobré, zvlášť na mě zapůsobily herecké výkony,“ vysvětluje druhačka z IMS Markéta.

Zatímco v druhém patře byla padesátá léta ve znamení traktorů, šátků a přísah věrnosti Sovětskému svazu, na nádvoří předváděl Caktus západní verzi téhož období. Plný dvůr i přilehlé pavlače přilákaly melodie klasického rock’n’rollu. Přestože tato kapela hraje na většině fakultních akcí, fanouškům by na Pavlači chyběla: „Byli super, mám je moc rád, bezvadně jim to šlape a je to parádní show“, říká Ondřej, třeťák na IKSŽ. „Tohle je moje první Pavlač a musím říct, že jsem spokojen. Nejvíc se mi asi líbil koncert Caktusu. Koncerty ostatních kapel byly ale podle mě příliš nahlas a moje sluchové ústrojí trpělo,“ shrnuje svoje dojmy další caktusácký fanoušek, třeťák z IMS Martin.

Mezi koncerty se vměstnal kandidát na krále Majálesu Klementin II., v civilu doktorand IMS Tomáš Nigrin, který vysvětlil, že tentokrát se bude volit přímo během hlavního Majálesového večera, 30. dubna. Procedura bude opakem loňské virtuální volby, Klementin ji objasnil výkřikem: „Všechny kuličky naházejte do mého pytlíku!“ Kandidát za Univerzitu Karlovu se angažuje v kampani za univerzitní kampusy: „Chci pokračovat v programu krále Kampusáka, chci, aby Klementinum ožilo, aby se odtamtud odstěhovaly knihy do nějakých lepších prostor, lhostejnu kam, a aby Klementinum patřilo studentům!“ Přestože většina účastníků využila politické přestávky k doplnění pitných zásob (piva bylo letos dost a za velmi příznivou cenu), někteří se proti Klementinovi ohrazovali. „Připadá mi, že si protiřečí. Kouli do pytle mu tedy rozhodně nehodím,“ pochybovala třeťačka z IKSŽ Vera.

To už se však nemnozí studenti trousili z najednou přeplněného Hollaru do okolních restauračních zařízení. Jen působivé vokály a elektrické housle rockové kapely Pankix přiměly některé z nich počkat, než s hodinou povinného nočního klidu celá Pavlač skončila.

„Ze začátku jsme řešili obdivuhodnou souhru náhod a průšvihů a spousta věcí se děla úplně jinak, než jsme plánovali, ale odpoledne se to jakžtakž usadilo,“ říká jeden z organizátorů Martin Valeš. „Nejvíc jsme se báli počasí, a to bylo nakonec docela v klidu. Každopádně se omlouváme všem, kterých se změny nepříznivě dotkly a děkujeme všem, kdo přispěli k organizaci.“ Pokud se příští rok zase najde několik nadšených aktivistů, můžeme se těšit na pokračování přehlídky, která se po několikaletém útlumovém režimu opět rozjíždí ve velkém stylu.

Foto: Lucie Černá

1 486 ×




Sdílej článek


Hodnocení

špatnýpodprůměrnýprůměrnýdobrývýborný (1 hlasujících, průměrné hodnocení: 5,00 z max. 5)
Loading ... Loading ...

Související články:

Napsat komentář