Přijímačky nejsou spravedlivé
Jakožto studentku FSS mě zaujaly dva články z minulého čísla Sociálu. Kritika přijímacích zkoušek na FSV (konkrétně na IPS) od studenta politologie Fakulty sociálních studií MU v Brně a reakce pana Hnízda na tuto kritiku. Tento rok jsem měla možnost projít mj. zkouškami jak na FSV UK, tak na FSS MU a proto jsem si také nemohla nevšimnout, stejně jako zmiňovaný student, obrovského rozdílu mezi přístupem obou fakult.
Autor článku kritizuje rozsazení studentů, kontrolu (či spíše naprostou nekontrolu) opisování při písemných testech, nedostatečnou kapacitu prostor a celkovou neprofesionální organizaci přijímacích zkoušek v Praze. Reakce pana Hnízda mě opravdu překvapila: “Každý rok se na IPS hlásí přes 600 uchazečů, takže mohou být rádi, že si vůbec mají kam sednout.”
Mě samotnou průběh přijímacích zkoušek zarazil též. Posadit se vedle známých, radit se se sousedy, nebo používat taháky či jiné pomůcky nebylo vůbec velkým problémem. Takové podmínky silně zvýhodňují jedince, kteří při zkouškách opisují a podvádějí. Jsou to snad kvality, na jejichž základě si IPS vybírá své studenty?
Jak probíhají přijímačky na FSS? Tato fakulta si nechává organizovat celé přijímací zkoušky společností SCIO. Zkoušky na všechny obory FSS (minulý rok se hlásilo přes 5000 lidí) probíhají v jeden den ve stejný čas ve 13 městech České republiky. Na zkoušky tudíž nemusíte dojíždět až do Brna, ale jen do města z příslušné nabídky, které je nejbližší vašemu bydlišti. V učebně má každý účastník přesně přidělené místo, které nemůže být změněno.
Nespornou výhodou je, že spolu s výsledky zkoušek jsou uchazeči zaslány poštou kopie záznamových archů a zadání testu, takže zjistíte, kde jste udělali chyby a v čem máte ještě mezery. Právo nahlédnout do těchto materiálů přitom zaručuje vysokoškolský zákon. Na FSV se pouze dozvíte, kolik jste získali bodů.
Pan Hnízdo prohlásil, že IPS necítí tlak se zlepšovat, protože nemá v republice komu konkurovat. Nevím, v jaké republice žije pan Hnízdo, v ČR ale IPS za tak prestižní neplatí a její lajdácký přístup k přijímacím zkouškám jí na prestiži rozhodně nepřidává. Pokud už se někdo prohlašuje za nejlepšího, měl by alespoň tušit, jak je na tom jeho konkurence…
Linda Růžičková (FSS MU)
lindaruzi (@) seznam.cz
Pokud vidíte zkoušky organizované firmou scio jako výhodu, vaše věc. Je sice pravda, že se tam asi hlídá víc, ale osobně mi vždy bude milejší test připravovaný školou, na kterou se hlásím, ne nějaký podezřelý test od scia. Proč? Protože ty jejich slavný osp nevypovídají naprosto o ničem, teda max. to, že znám případy naprostých ignorantů bez obecného předhledu, kteří si myslí, že druhá světová válka skončila 1989, a přesto jsou schopni napsat oslavované scio testy na 90….takový lidé ale min. na sociální fakultu napatří a NEsmí patřit.